Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Biz şehrimizin her tarafında verdiğimiz suyumuzun kalitesinin arkasındayız. Kocaeli’nde musluktan akan her damla su İSU güvencesi altında verilmektedir. Vatandaşlarımızdan önce abonelerimiz, gönül rahatlığı ile çeşmesinden akan suyu içmeye devam etsinler.”dedi.
 
SCADA MERKEZİNDE TOPLANTI
CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kandıra Namazgah Barajı’nda mangan nedeniyle boşaltıldığı iddiaları ile ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu’na yazılı soru önergesi verdi. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, konu ile ilgili olarak içmesuyu baraj, kaynak, arıtma tesisi ve depoların anlık olarak takip edildiği SCADA Merkezi’nde  basın toplantısı düzenledi.
 
“SUYUMUZUN KALİTESİNİN ARKASINDAYIZ”
Yapılan soru önergesinin yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığını ifade eden Genel Müdür İlhan Bayram, şehre verdiğimiz suyun kalitesinin arkasında olduklarını vurguladı. Genel Müdür Bayram, “Basında milletvekilimizin iddiaları yer aldı.Zannediyorum yanlış bilgilendirmeden dolayı da yanlış ifadeler oldu. İnsanlarda Kocaeli’nde su kalitesi bakımından akıllara soru işaretleri gelecek şekilde bilgilendirildi.  Bu konu da İSU Genel Müdürlüğü olarak söyleyecek sözlerimiz var. Biz, şehrimizin her tarafına verdiğimiz suyumuzunun kalitesinin arkasındayız. Kocaeli’nde musluktan akan her damla su İSU güvencesi altında verilmektedir. Vatandaşlarımızdan önce abonelerimiz, gönül rahatlığı ile çeşmesinden akan suyu içmeye devam etsinler.
 
Bunu neden rahat söylüyoruz. İçmesuyu SCADA Merkezi’nden Denizli göletindeki arıtma tesisinden, Şekerpınar’daki depoya,  köy depolarından, Derbent ve Eşmedeki depolara oradan da  Dereköy’deki depolara kadar takip ediyoruz. Burada suyun PH, bulanıklığı, klor miktarları gibi değerlerini takip ediyoruz. Suyumuzun kalitesini merkezimizden anlık olarak izliyoruz. Bunların dışında, sürekli depolardan, çeşmelerden ve değişik yerlerden olmak üzere ayda 700 değişik noktadan alınan numuneleri akredite laboratuarlarımızda çok detaylı analizleri yapılıyor. Dolayısıyla biz bunlara dayanarak vatandaşlarımıza diyoruz ki , Suyumuz kaliteli  bir sudur. Hiç bu tür söylemlere bakmayın. Suyu içmeye, kullanmaya, tüketmeye devam edin,diyoruz.”dedi.
 
NAMAZGAH BARAJI PROJESİ ETAP ETAP DSİ’YE ONAYLATILDI
“Kandıra Namazgah Barajı 2013 yılında devreye alındı ve 2013,14,15 ve 16 yıllarında sürekli Kandıra’ya su verdi. Ve Kandıra’da kimsenin içtiği sudan dolayı hiç birşey olmadı.” ifadelerini kullanan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, sözlerini şöyle sürdürdü,“Barajın hızlı yapıldığı iddia edilmiş. Bu barajın projesi, zemin etüdleri, hepsi ihale yolu ile Türkiye’deki önemli baraj yapan firmalardan birisine yaptırıldı. Zemin etüdleri doğru düzgün şekilde yapıldı ve proje etap etap DSİ Genel Müdürlüğü’ne de onaylatıldı. Yani hem İSU onayladı hem de DSİ Genel Müdürlüğü onayladı. Baraj da 2 yıl içinde tamamlandı. Barajı yaparken de, baraj geç kaldı, yapamadılar, edemediler, diyorlardı.  Şimdi de, hızlı yapıldığı, söylenmiş. Baraj, kaliteli bir barajdır. Hem inşaatı çok ekonomik olmuştur, hem de proje bakımından güzel bir projedir. Namazgah Barajı içmesuyu sağlıyor, taşkınlardan koruyor ayrıca Ağustos’tan  itibaren enerji üretmeye başladı. Herhalde bu gözden kaçırıldı. Bu enerji verme hadisesi dolayısıyla yanlış bilgilendirme olmuştur. 3 senedir Kandıra’da hiç kimseye içtiği sudan dolayı hiçbirşey olmamıştır.”dedi.
  
MANGAN LİMİTLERİN ALTINDA
Su da mangan değerlerinin limit üzerinde iddialarının söz konusu olmadığını belirten Genel Müdür, şunları kaydetti, “Mangan limitleri üzerinde olduğu açıklaması yapılmıştır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Barajdan çıkan su Dudutepe arıtma tesisine gidiyor ve buradan arıtıldıktan sonra şehre verilmektedir. Şu anda barajı boşalttık; barajda su olmadığı için doğal kaynak olan Hira’dan su verilmektedir. Hira’dan 100 lt/saniye su arıtma tesisine gelmektedir ve arıtılarak bölgeye su verilmektedir. Buradaki verilerde scada merkezinde anlık olarak kontrol edilmektedir.”dedi.
 
“EYLÜL AYINDAN SONRA BARAJDAN SU ALMIYORUZ”
Boşaltılan barajlarda mangan oranlarının içinde bulunan ağaç kökleri, çürüyen yapraklardan kaynaklanabileceğini de aktaran Bayram, şunları dile getirdi,”Her barajın dibine bakarsanız, 3-4 metre seviyesinde, değişik miktarlarda kimyasal maddelerin fazla olduğunu görürsünüz. Nihayetinde bu ilk sudur. Bunu Yuvacıkta, Sapanca’da, Denizli göletinde de görürsünüz.  Mangan yüksek miktarda olabilmesi için suyun içinde orda kömür madeni olması lazım;  o suyun kömür maddeni üzerinde olması lazım. Böyle bir durum bizim Namazgah havzasında yoktur. Ancak, suyun içinde kalan ağaç köklerinden dolayı çürüme meydana gelerek mangan oluşabilir veyahut başka zamanlarda, ağaç yapraklarının bozuşmasından, yağış ile gelen su da mangan bir miktar göl alanına getirebilir. Bunlar olabilir. Ama, bizim barajımızda mangan oranı limitin üzerinde değil.”
 
“MANGAN BERTARAF EDECEK ÖNLEMLERE SAHİBİZ”
Manganı bertaraf edecek önlemlere sahip olduklarını da altını çizen Genel Müdür Bayram, sözlerini şöyle sürdürdü”,Bizim arıtma tesisimizde mangan olsa dahi onu bertaraf edecek önlemlerimiz mevcuttur. Klor ile bir miktar bertarafı yapılır. Aktif karbon denilen metod kullanılıyor ve bunlar yapılıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımıza  böyle limitlerin, içmesuyu standartlarının dışında su verilmesi mümkün değildir. Şu anda barajın dibine kadar inilmiştir. Yağışlar ile birlikte, taze ve yeni su alacağız. Fazla suyu da yine HES’ten geçirerek enerji üreteceğiz. Biz artık elektrik üreten kurumuz. Ancak bizim asli görevimiz kaliteli içmesuyu üretmektir. O bakımdan hiçbir sıkıntımız yoktur.
 
Bu şekilde gündeme gelmek istemezdik. İsteseydi sayın vekilimiz, biz çok daha detaylı bilgi verirdik. Burası bir kamu kuruluşu, kim ne isterse en detaylı bilgilendirme yapılırdı. Ve biz kendimize güvendiğimiz için rahat bir şekilde konuşuyoruz. Keşke bize sorulsaydı, yanlış bilgilendirme olmazdı.
 
Kısacası vatandaşa kirli su, zehirli su verilmesi söz konusu değil. Zaten sağlık açısından herhangi bir şey olsa Sağlık Bakanlığı anında müdahale eder. Bugüne kadar böyle bir şey yoktur. “dedi.
 
“HES’TEN ENERJİ ÜRETMEK İÇİN BARAJI BOŞALTTIK.”
Kandıra Namazgah Barajı’ndan içmesuyu yanı sıra enerji üretmek için de inşa ettiklerini dile getiren Genel Müdür İlhan Bayram, “Namazgah Barajı 25 milyon m3 kapasitesi olan barajdır. Barajda HES inşa ettik. Kandıra’nın yıllık kullanacağı su miktarı 3 milyon m3’tür. Geri kalan suyu bekleyip ne yapacaksınız; HES’i onun için yaptık. Ve Ağustos ayından sonra sürekli HES’i kullanarak elektrik ürettik. Ve kurum olarak para kazandık. “dedi.
 
“YETERLİ TEKNİK KADRO VE EKİBE SAHİBİZ.”
Kurum olarak en iyi teknik ekip ve şartlarda hizmet verdiklerini de vurgulayan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, sözlerini şöyle tamamladı,” HES’ten dolayı elektrik elde etmek için su boşa akıtıldı. Ne yapacaktık suyu. Yağış mevsimine girdik, barajda 20 milyon m3 su olsaydı, yazık olmaz mıydı? Boşu boşuna o suyla yeni döneme girilmiş olacaktı. Bunlar teknik konulardır. İSU’nun yeterli teknik kadrosu vardır, malzeme ve ekibi vardır. Türkiye’nin birçok şehrinde olmayan yerinden yönetim, scada ile online iletişim mevcuttur. Günümüzün en iyi şartlarında hizmet veriyoruz.”
 
 
Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı

FOTOĞRAF GALERİSİ

DOKÜMANLAR

DİĞER HABERLER

 • İSU GENEL MÜDÜRÜ ALİ SAĞLIK, NÖBETÇİ EKİPLERLE BAYRAMLAŞTI
    Kocaeli'nin sağlıklı içmesuyu ihtiyacını kesintisiz karşılayan, atıksu ile yağmursuyu altyapısı ve arıtma tesislerinin düzenli çalışmalarını sağlayarak çevreyi koruyan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Ramazan bayramında nöbetçi ekipler ile önlemler aldı. İSU Genel Müdürü Ali
 • Ramazan Bayramı Mesajı
  Ramazan Bayramınızı En İçten Dileklerimle Kutlar, Tüm İslam Alemi İçin Hayırlara Vesile Olmasını Temenni Ederim.  Ali SAĞLIK - Genel Müdür
 • GELENEKSEL RAMAZAN BAYRAMLAŞMASI YAPILDI
    İSU Genel Müdürlüğü Geleneksel Ramazan Bayramlaşması, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla Kurum bahçesinde gerçekleştirildi. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürlüğünün ins
 • İSU GELENEKSEL İFTAR PROGRAMI YAPILDI
  Kocaeli’nin değişen yüzüne önemli katkı sunan, sağlıklı ve kaliteli içme suyunu vatandaşlar ile buluşturan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, kurum çalışanlarının kaynaşmasını sağlamak ve Ramazan Ayı’nın manevî atmosferi eşliğinde iftar yapmanın huzurunu, kurum çalışanlarıyla paylaşmak amacıyla d
 • İSU’NUN SON İFTARI GÖLCÜK’TE YAPILDI
    İSU Genel Müdürlüğü, her yıl kurum çalışanlarının kaynaşmasını sağlamak kurum personeli arasında birlik beraberliği pekiştirmek, iş performansına olumlu katkı sunan motivasyonu arttırmak amacıyla geleneksel olarak iftar programları düzenliyor. Genel Müdürlük, Kandıra ve Darıca İlçelerinden sonra son iftar programı, İSU Yöneticil