İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli gazetesi tarafından düzenlenen Doruktakiler organizasyonunda “Yılın Çevrecisi” dalında ödüle layık görüldü. Genel Müdürümüz Ali Sağlık, Kocaeli Gazetesi Haber Müdürü Bülent Ekinci’nin sorularını yanıtladı.

Gazetemiz tarafından geleneksel olarak düzenlenen Doruktakiler organizasyonunun 2017 yılı değerlendirmelerinde, ‘Yılın Çevrecisi’ dalında İSU Genel Müdürlüğü ödüle layık görüldü. İlhan Bayram’ın ardından İSU’ nun yeni genel müdürü olan Ali Sağlık kurumsal çalışmalar ve yeni dönem hedefleri hakkında gazetemizi bilgilendirdi. Özellikle arıtma tesisleri ile önemli bir faaliyeti yerine getirdiklerini dile getiren Sağlık, “Arıtmalar sayesinde geçen yıl 65 bin ton çamurun denize dökülmesi engellendi. Darıca’daki arıtma tesisinin tamamlanmasıyla Kocaeli’ deki atık suların artık yüzde 100’ü arıtılarak deşarj edebilecek” dedi.

İSU, 2017 yılında çevre adına neler yaptı?
Öncelikle bu ödüle bizi teklif edenlere ve layık gören jüriye teşekkür etmek istiyorum. İSU Genel Müdürlüğü bu ödülü hak etmek için neler yaptı; 2004 yılında Kocaeli genelinde atık suyun arıtılma oranı yüzde 49’du. Peyderpey bu konuda çalışmaya başladık. 2017’de atık suların yüzde 99’u arıtılmaya başlandı. Darıca atık su, kolektör ve tünel çalışması da bitti. Üç adet terfi istasyonumuzu da tamamladık. Tünelin kaplama işi de bittikten sonra, Gebze tarafının atık sularını da denize deşarjdan kurtarıp arıtacağız. Böylelikle yüzde 100 arıtma oranına kavuşacağız.

“TÜRKİYE’NİN EN İYİSİYİZ”
Kocaeli’de şehir merkezlerinde kirletilen bütün suyu böylelikle temizlemiş olacağız. Şu an Türkiye’de bu kadar iyi arıtma hizmeti veren başka bir kurum yok. Türkiye’de bu işi en iyi biz başarıyoruz. 2023 hedeflerine bugünden ulaştık. Bunun karşılığında ne oldu, sadece geçen yıl bu arıtmalardan çıkan 65 bin 658 ton çamurun denize akmasının önüne geçtik.

SULAR ARITILACAK
Kocaeli’de bir damla bile atık su arıtılmadan denize ve derelere verilmeyecek. Çamur çokluğu Kocaeli’de bir sıkıntıydı. Arıtılan çamurun bertarafıyla ilgili çok büyük sıkıntımız var bizim. Bu sıkıntıyı çözmek için kendimize iki adet çamur yakma tesisi yapıyoruz. Kullar’ daki tesisimiz test aşamasında, bu hafta çamur yakmaya başladık. Burada 1 ton çamurun bertarafının bize maliyeti ise yaklaşık 165 lira. Biz bu yolla yaklaşık 48 liraya düşüreceğiz. Şu anda Nuh Çimento’da yaktırıyoruz.

“ELEKTRİK ÜRETECEĞİZ”

Rutin hizmetlerinizin dışında İSU’nun projeleri ve çalışmaları arasında neler var?
Kurum olarak yenilenebilir enerji üzerine çalışıyoruz. Kullar ve Gebze’de yapılan çamur yakma ünitelerinden enerji de üreteceğiz. Çamur yakma esnasında oluşan gazı enerjiye çevireceğiz. Bunların karşılığında da elektrik enerjisi üreteceğiz. En veremli alanımız bu olacak. Ürettiğimiz elektriği SEDAŞ’a satacağız. SEDAŞ bizden pahalıya aldığı elektriği bize daha ucuza veriyor. Elektrik üretimine teşviş amacıyla bunu yapıyorlar. SEDAŞ zaten alım garantisi de veriyor.
İSU’ nun en fazla iddialı olduğu konulardan birisi atık su konusundaki başarısı. Bu durumda nasıl bir kurumsal kapasiteye sahipsiniz?
Çevre konusunun en önemli çalışmalarından biride geri kazanım. Şu an 22 adet atık su arıtma tesisi çalıştırıyoruz. Bu tesislerde günde toplam 444 bin ton suyu tekrar dönüştürüp sanayide ve yeşil alanlarda kullanabilecek bir kapasitemiz var. 2017 yılında 15 milyon 809 bin ton suyu geri dönüşümle kullanmışız. 2018 yılında hedefimiz bu rakamı 20 milyon ton suya çıkarmak.

“30 MİLYON TON KAPASİTEMİZ VAR”
Biz denize deşarj ettiğimiz suyu tekrar kullanıyoruz. Sapanca Gölü’nü kurtarıyoruz, Yuvacık Barajı’nı kurtarıyoruz. Bu şu anda ilimizdeki sanayide kullanılan suyun 3’te 1’ine denk geliyor. Geri dönüşüm su miktarı 2016’da 14 milyon, 2017’de yaklaşık 16 milyon tondu. 2018 yılı hedefimiz ise 20 milyon ton. Yeni bağlantılar yapacağız. Asım Kibar OSB’ye, yeni şehir stadına… Şu an kapasitemiz 30 milyon ton. Yani yıllık 30 milyon ton sanayi suyu verebiliriz. Sanayi suyu fiyat olarak da daha iyi.

“YATIRIM PAYINI ARTIRDIK”

Yatırımlarınız hakkında bilgiler verir misiniz?
İSU çevreyle ilgili yapabileceği her şeyi yapıyor. Dere ıslahı, enerji konusunda üretim, alt yapı, kanalizasyon yağmur sularıyla ilgili çalışıyor. Sonuçta sellerde çevre kirliliğine neden oluyor. Bunun yaratığı olumsuzlukları da gideriyoruz. Biz bütçemizi 3’e ayırıyoruz. Yatırım, işletme ve idari olarak. Genelde her birim için bütçenin yüzde 33’ünü kullanırız. Ancak son dönemde ağırlığı yatırıma verdik. Bu miktar bütçenin yüzde 44’ü seviyesinde. İSU kazandığı tüm parayı yaptığı hizmetlerin karşılığında alıyor. Devlet bize ayda 1 milyon lira ya gönderiyor ya göndermiyor. O da belediyelerin payından geliyor. Bizim aylık ciromuz 60 milyon civarında. Bunu kazanıp tekrar vatandaşa dağıtıyoruz.

“YILLIK 40 MİLYON ELEKTRİK ÖDÜYORUZ”
Biz insanlara kesintisiz hizmet vermeye çalışıyoruz. Sıcakta da soğukta da bu hizmetleri aksatmadan vermek zorundayız. Suyun ne maliyeti var ki diye görüyorlar, İSU sadece dağdan gelen suyu dağıtıyor sanıyorlar. Oysaki önce suyu alıyorsunuz, arıtmaya getiriyorsunuz, iletim hattıyla depolara, oradan pompalara gidiyor. 3-4 kademeyle su bastığımız yerler var. Yıllık 35-40 milyon lira elektrik giderimiz oluyor. 10-12 milyon çamur giderimiz var.

Herkes soruyor ya bu atık su bedeli ne diye? İşte bu…
Her ülkede atık su bedeli, içme suyu bedelinden yüksektir. Çünkü arıtma çok daha maliyetli. O yüzden biz minimumda tutmaya çalışıyoruz. Suyu olabilecek en uygun rakamlarla verilebilmeli ve öyle yapıyoruz.

“JENERATÖRLER SAYESİNDE KESİNTİ YAŞANMAYACAK”
Bir ay önce 23 jeneratör aldık. 100’ün üzerinde jeneratörümüz var. Neden, elektrik kesildiğinde vatandaş susuz kalmasın diye. Bu ayrı bir maliyet, bir de onun yakıtını düşünün. Elektrik yokken birde insanları susuz mu bırakalım dedik, böyle bir çalışmaya girdik.
 
 
                                    Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı

FOTOĞRAF GALERİSİ

DOKÜMANLAR

DİĞER HABERLER

 • İSU PERSONELİ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİYOR
    Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin altyapıda ihtisas kurumu olan İSU Genel Müdürlüğü, su ve atıksu altyapısı ile modern işletmecilik hizmetlerini birlikte verdiği personelini kapsamlı bir sağlık taramasından geçirdi.   Uygulamaya koyduğu hedefler ve hayata geçirdiği projeler ile sadece Kocaeli’de değil Türkiye’de de mev
 • KOCAELİ MERKEZ VE İLÇE BELEDİYE AVUKATLARI İSU’NUN EV SAHİPLİĞİNDE TOPLANDI
  Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve periyodik olarak düzenlenen “Belediye Avukatları Toplantısı” bu yıl İSU Genel Müdürlüğünün organizasyonu ile İSU Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşaviri Av. Suat Torlak’ın ev sahipliğinde düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başhukuk M&uum
 • İSU, KIZILAY'A KAN BAĞIŞINDA BULUNDU
  Ülkemiz başta olmak üzere dünyada, insani yardım adına başarılı çalışmalarla zor durumdaki insanların hayatına dokunan Kızılay’ın, Kamu kurumlarında başlattığı kan bağışı kampanyasına; Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin önemli kurumlarından olan İSU Genel Müdürlüğü de katıldı. 06.02.2019 Çarşamba günü 09.30-17.00
 • İSU’DAN PERSONELİNE ETKİLİ İLETİŞİM EĞİTİMİ
  Kocaeli’de hizmet sahası içindeki tüm bölgelere kesintisiz ve kaliteli içme suyu temin eden İSU Genel Müdürlüğü, bu hizmetleri yürüttüğü personelinin kalitesine de son derece önem veriyor. Bu kapsamda bünyesinde çalışan personellerin gerek sosyal gerekse çalışma hayatına olumlu katkılar sunmak amacıyla bi
 • İSU’DA “2018 YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI” YAPILDI
  Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin hizmet sahası içinde yer alan bölgelere içme suyu temin eden İSU Genel Müdürlüğü, 2018 yılını değerlendirmek için toplandı.   İSU Genel Müdürlüğünün yeni hizmet binasındaki toplantı salonunda yapılan toplantıya Genel Müdür Ali Sağlık, Genel Müdür Yarımcıları,