İSU’NUN 2018 YILI İLK GENEL KURULU YAPILDI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünün 2018 yılı 1. olağan Genel Kurulu Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Başkanlığı’nda İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Genel Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.
 
VİZYONUMUZ AKILLI SU YÖNETİMİ
İSU’nun  yatırımlarını ve geride bıraktığı yılı değerlendirmek üzere kürsüye gelen İSU Genel Müdürü  Ali Sağlık; Kocaeli gibi bir sanayi şehrinde suyu yönetmenin önemine değindi. Ali Sağlık,  Kocaeli’yi ‘Akıllı Şehir’  yapma gibi bir vizyonlarının olduğunu ve bu vizyonu hayata geçirmek üzere ‘’Akıllı Su Yönetimi’’ ile dört ana başlık üzerinden ilerlediklerini söyledi. Sağlık, bu dört başlığı ‘‘içme suyu, atık su, abone yönetimi ve enerji yönetimi’’ şeklinde özetledi.
 
SAĞLIK;” UZUN YILLAR SU STRESİMİZ OLMAYACAK”
Şehrimizin su ihtiyacını; Yuvacık Barajı, Kandıra Namazgâh Barajı ve yerel kaynaklarımızdan karşılıyoruz. Bu yıl itibariyle 245 milyon m3 su rezervimiz var. İhsaniye Barajı’nda belli bir aşamaya gelindi. Barajlarımız tamamlandığında, 255 milyon m3 su rezervimiz olacak ve bu da şehrimize  2100 yılına kadar yetecek. Böylece kuraklık yaşanacak ve susuz kalacağız diye bir strese girmeyeceğiz. Kocaeli’de her 7-8 yılda bir kuraklık yaşandığını ve bunun şehrin geleceği açısından bir tehdit oluşturmaması için Kandıra Namazgâh Barajı’nı inşa ettik diyen Sağlık, yine Denizli Göleti, Sapanca Gölü, Ovacık Göleti gibi alternatifleri değerlendiriyoruz dedi. 2017 yılında 50 adet içme suyu deposunu ve 12 adet içme suyu terfi istasyonunu SCADA sistemine dahil ederek şu anda 281 ayrı noktadan içme suyu depo ve  terfi merkezlerini, online olarak izliyoruz.
 
EN KALİTELİ SUYU İÇEN İKİ ŞEHİRDEN BİRİYİZ
Sağlık, ‘’Son teknoloji ile yaptığımız Uluslararası Merkez Laboratuvarımızda 245 farklı parametrenin analizini yapıyoruz. Halk Sağlığı Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre Türkiye’de en kaliteli suyu içen iki şehirden biriyiz. 10 yeni noktaya  daha SCADA  sistemi yükledik.141 noktadan atık su, yağmur suyu ve  kanalizasyon hattı ile  33 sanayi çıkışını online takip ediyoruz.22 adet atıksu arıtma tesisimiz var, bunlardan azot ve fosfor giderimi yapan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma oranı %60’tır. Hedefimiz yüzde 95 oranında ileri arıtma yapabilmektir. Yine inşaatı devam eden Darıca Eskihisar Atık Su Tünel İnşaatı tamamlandığında arıtma oranını yüzde yüze çıkaracaklarını ifade etti. Şu anda 38 milyon m3 geri kazanım suyu kapasitemiz var.’’ dedi.
 
ELEKTRİĞİMİZİN %43’ÜNÜ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ
Genel Müdür konuşmasını; ‘’Kandıra Namazgâh Barajı’nda Hidroelektrik Santrali (HES)  kurduk ve yine Avluburun’daki HES  tesisi 7/24 tam kapasite çalışıyor. Başiskele Soğukpınar 1-2-3-4 HES  kurulum çalışması bu yıl içinde bitecek. Gölcük Karamürsel Değirmendere Karamürsel HES’ler ise proje aşamasında… HES’lerden kurumumuzun elektrik ihtiyacının %23’ünü karşılayacağız.Namazgâh Barajı üzerinde 60 dönümlük alanda 3 Gw kurulu gücümüz var. Burada kurulu GES’den  nisan ayında 400 bin tl. gelir elde ettik.
 
Kullardaki Atıksu Arıtma Tesisinin  havuzları üzerinde Güneş Enerji Santrali (GES) kuracağız. Hedefimiz, Kocaeli’de Güneş tarlalarımızı çoğaltarak enerji giderlerimizi düşürmektir. Atıksu arıtma tesislerinden çıkan  çamur, kurumumuz için çok büyük sorundu ve çamuru bertaraf etmek bize çok yüklü meblağlara mâl oluyordu. Bunun için de Gebze ve Kullar Arıtma Tesisleri’nde günlük 95 ton kapasiteli 2 adet çamur yakma tesisi  yapıyoruz. Çamuru yakmakla kalmayacağız buradan az da olsa enerji elde edeceğiz. Tüm bu enerji yatımları hayata geçtiğinde kurumumuzun elektrik ihtiyacının  %43’lük bölümünü bu tesislerimizden elde edeceğiz.’’ şeklinde sürdürdü.
 
160 BİN ABONE’NİN SAYACI YENİLENDİ
‘’Abone Yönetimine’’ de büyük önem verdiklerini belirten Sağlık,’’2018 yılı nisan ayı itibariyle 780 bin abonemiz var. Sayaç Yönetim Sistemi(SYS) ile 160 bin abonemizin sayacını yeniledik dedi.
İSU’da veznelerin kaldırıldığını ve bunların yerine  7/24 hizmet veren İSUmatik’lerin hizmete alındığını söyleyen İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, İSU Mobil uygulamasıyla abonelerimizle her türlü iletişimi sağlıyoruz dedi.
 
1.8 MİLYAR YATIRIM YAPTIK
Ali Sağlık,’’ Bugüne kadar 1.8 milyar üzerinde yatırım yaptık.2017 yılında yaptığımız yatırımın değeri  ise 400 milyon tl. değerinde.2018 yılı için 315  milyon lira yatırım yapmayı planladık.2018 yılı gelir bütçesini 896 milyon, gider bütçesini ise 1 milyar liraya çıkardık…2017 yıl sonu itibariyle İSU’nun toplam varlıkları 2 milyar tl  değerinde… Vadeli borçlarımızı ödüyoruz İller Bankasına ödemelerimiz devam ediyor, 2017 yılında hiç ticari kredi kullanmadık… 282 milyon lira borcumuz kaldı.İSU, otuz ‘’Su ve Kanal İdaresi’’ içinde model haline geldi. Hedefimiz ‘akıllı bir şehirde, akıllı bir su yönetimi..’ diyen Ali Sağlık; Kayıp kaçak oranımızı 2018 yılında %30’un altına çekmeyi hedefliyoruz dedi.
İSU Genel Müdürü ;‘’Kendisini dinleyen Genel Kurul üyelerine teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.’’
 
KARAOSMANLOĞLU İLGİYLE İZLEDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın sunumunu ilgi ile izledi özellikle enerji dönüşümü ve enerji yönetimi konusunda İSU’ nun geldiği noktayı büyük bir memnuniyetle karşıladı.
Genel Kurul gündem maddelerinin onaylanmasıyla sona erdi….
 
 
                                                                                                                                        Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı
 
 

FOTOĞRAF GALERİSİ

DOKÜMANLAR

DİĞER HABERLER

 • KURBAN BAYRAMI MESAJI
  Paylaşmanın Simgesi Olan Kurban Bayramınızı İçtenlikle Kutlar;Ülkemiz, Milletimiz Ve Tüm İslam Coğrafyası İçin Hayırlara Vesile Olmasını Rabbimden Niyaz Ederim.  Ali SAĞLIK Genel Müdür
 • İSU’NUN GELENEKSEL KURBAN BAYRAMLAŞMASI YAPILDI
    Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünün geleneksel Kurban Bayramlaşması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili M. Zekeriya Özak ve Genel Müdür Ali Sağlık’ın katılımıyla, İSU Genel Müdürlüğünün bahçesinde gerçekleştirildi. Programda konuşan Büyükşehir
 • EĞİTİMCİLER, İSU YATIRIMLARINI YERİNDE İNCELEDİ.
    Kocaeli’de içme suyu, arıtma, altyapı ve işletmecilik hizmetlerini yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, hayata geçirdiği ve vatandaşa doğrudan hitap eden yatırımları,vatandaşların yerinde görmesini sağlamak amacıyla birçok kurum ve  kuruluşa yönelik tanıtım programları düzenliyor
 • %100 ARITMA ; SIFIR KİRLİLİK
  40.3 Milyon TL’ye mal olan 21 kilometre uzunluğundaki Gebze-Darıca sahil kanalizasyon hattı ve tünel projesi tamamlandı. Böylece Körfez’e artık tek damla Atıksu akmayacak   ‘’Sıfır Kirlilik’’ hedefiyle Kocaeli’yi atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürl&uum
 • TEK KULLANIMLIK MALZEMELER ALTYAPIYA ZARAR VERİYOR
                                     Kocaeli Büyükşehir  Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 5 bin 560 kilometre  üzerinde kanalizasyon ile 550 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletiyor. Atıksu hatları ve arıtma tesisleri ile Kocaeli’yi atık