Altyapıda bir ihtisas kurumuyuz. İnsan sağlığı ve çevrenin korunması için modern işletmeciliğe büyük önem veriyoruz. Teknoloji alanındaki öncü bir kurum olarak bugün 780 bini aşkın abonemiz ile 2 milyona dayanan nüfusa sağlıklı altyapı hizmeti ve dünya kalitesinde içme suyu sağlıyoruz.
 
İl genelinde 4’ü ileri biyolojik olmak üzere 22 adet atık su arıtma tesisi işletiyoruz. Atık su arıtma tesislerinin yanı sıra 5 bin km’yi aşan  kanalizasyon ve yağmur suyu kollektör hatları ile terfi merkezleri işletiyoruz. Kocaeli’nin en ücra köylerine kadar, ülkemize de örnek olacak, atık su arıtma tesisleri inşâ ettik. Bunların sonucunda Türkiye’de il genelindeki atık su arıtma oranını yüzde 99’a çıkaran tek Kurum olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu oran ile AB müktesebatında öngörülen hedeflere 10 yıl öncesinden ulaştık. Arıtma tesisleri, terfi merkezleri, kollektör hatları ile sanayi kuruluşlarının atık sularını, Türkiye’de ilk olarak kurduğumuz Atık su SCADA Merkezi ile tek bir merkezden online olarak takip ediyoruz. Atık su arıtma tesislerinden çıkan çamurların bertarafı ile enerji üretimi için ‘’Çamur Yakma Tesisleri’’ kurduk.
 
Kocaelililere sağlıklı ve kesintisiz içme suyu sağlamak için barajlar vasıtasıyla kaynaklar kazandırdık. Atık suların tekrar arıtımı ile elde edilen geri kazanım suyunu, sanayi kuruluşları ve yeşil alanların sulanmasında kullanarak ekonomiye kazandırdık. Böylelikle, tatlı su üzerindeki  baskıyı azalttık.
 
Barajlar ile isale hatları üzerinde, çevreyi etkilemeden Hidroelektrik Santralleri (HES), sınırsız enerji  kaynağımız olan güneşten yararlanarak Güneş Enerji Santralleri (GES) kurduk. Bu yılın sonuna kadar enerji harcamalarımızın yüzde 43’ünü bu tesisler ile karşılayacağız.
 
Geleceğimiz olan çocuklarımız ile birlikte “Çevre ve Su Bilinci” eğitimlerimizi okullarımızda sürdürüyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız işbirliği sayesinde geçen 6 yıllık sürede onlarca okulda 30 binin üzerinde öğrenciye eğitimler verdik. Çocuklarımızın aldığı eğitimler ile su ve çevrenin korunmasında önemli kazanımlar elde ettik.
 
Bunların sonucunda bir zamanlar kirlilik nedeni ile  kokudan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi, bugün tertemiz yüzü ile bize gülüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin, İzmit Körfezi’nin dört bir tarafında yaptığı parklar, bugün çocukların neşeli kahkahalarıyla cıvıl cıvıl. Temizlenen sular ile oluşan Mavi Bayraklı plajlarda insanlar gönül rahatlığı ile yüzüyor, düzenlenen yarışmalarda kulaç atıyor. Tüm bu çabalarımızın neticesinde , sularımızda canlı türleri artarken, denizlerdeki temizliğin göstergesi olan deniz atları ve yunuslar da Körfez’imizi şenlendiriyor.
 
Yaptığımız yatırımlar hep yeraltında olduğu için görülmüyor. Ama, İzmit Körfezi ve Karadeniz sahillerimiz, Kurumumuzun yaptığı altyapı hizmetlerinin en büyük göstergesi durumunda. Çevre ve insan sağlığı için başta İzmit Körfezi olmak üzere Kocaeli’ni  7 gün 24 saat online olarak takip ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.
 
İnsan ve çevreye duyarlı bir kurum olarak, yeşil ve mavinin buluştuğu yaşanabilir bir Kocaeli için vatandaşlarımızın desteğiyle çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.
 
İSU demek, çevrenin korunması demektir. ’’Dünya Çevre Günü’’ ; insanımıza, çevremize, ülkemize, dünyamıza hayırlı olsun.           
 
                                                                        
                                                                                           Ali SAĞLIK / Genel Müdür                      
                                              
Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı

FOTOĞRAF GALERİSİ

DOKÜMANLAR

DİĞER HABERLER

 • NAMAZGAH BARAJI HAVZASINDA AĞAÇLANDIRMA YAPILDI
    İSU Genel Müdürlüğü, şehrin içme / kullanma suyunu temin edebilmek ve şehrin su stresinden uzak kalmasını sağlayabilmek amacıyla suya yönelik birçok yatırım yapmaktadır. Doğadaki suyu en iyi ve kaliteli bir şekilde vatandaşlara sunmanın yanı sıra çevreyi koruma misyonu ile hareket eden kurum, bu bağlamda Namazgah Barajı havzasında ağaç
 • SU SAYAÇLARINI DONMAYA KARŞI KORUYUN
  Kocaeli’nin yüksek kesimleri kar yağışı ve soğuk havanın etkisi altına girdi. Buna bağlı olarak sıcaklıkların düşmesinden dolayı, açık ortamlarda bulunan su sayaçlarının donma tehlikesine karşı korunmaları gerekmektedir.   Su sayaçları, soğuğu geçirmeyecek şekilde talaş ve cam yünü destekli malzemeler ile sarılmalıdır. Alınan ö
 • İSU KARTEPE PERSONELİ TAKDİR BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ
    İSU Genel Müdürlüğü, sayaç yönetim sistemi kapsamında yapılan sayaç değişim çalışmalarında gösterdikleri üstün performanstan dolayı Kartepe Şube Müdürü Emrah Taşer ile 5 personelini takdir belgesi ile ödüllendirdi.   İl genelinde 794 bin aşkın aboneye hizmet veren İSU Genel Müdürl&uu
 • İSU’DAN PERSONELİNE “ERGONOMİ”SEMİNERİ
    İSU Genel Müdürlüğü, çalışanlarının iş, eğitim ve sağlık kalitesini yükseltmek için eğitim ve sağlık seminerleri düzenliyor. Kurum son olarak masa başında çalışan personeline yönelik olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakkı Yarar tarafından “Ergonomi” eğitimi verildi.   “HAREKETSİZ YAŞAM&rdq
 • İSU GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ İLGİ GÖRÜYOR
    İSU Genel Müdürlüğü’nün enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kurduğu Güneş Enerji Santralleri, uygulama alanı olarak elektrik uzmanları ile kursiyerler tarafından büyük ilgi görüyor.   “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üretimine ait Yetkilendirme Belgesi” ile ilgili olara