Altyapıda bir ihtisas kurumuyuz. İnsan sağlığı ve çevrenin korunması için modern işletmeciliğe büyük önem veriyoruz. Teknoloji alanındaki öncü bir kurum olarak bugün 780 bini aşkın abonemiz ile 2 milyona dayanan nüfusa sağlıklı altyapı hizmeti ve dünya kalitesinde içme suyu sağlıyoruz.
 
İl genelinde 4’ü ileri biyolojik olmak üzere 22 adet atık su arıtma tesisi işletiyoruz. Atık su arıtma tesislerinin yanı sıra 5 bin km’yi aşan  kanalizasyon ve yağmur suyu kollektör hatları ile terfi merkezleri işletiyoruz. Kocaeli’nin en ücra köylerine kadar, ülkemize de örnek olacak, atık su arıtma tesisleri inşâ ettik. Bunların sonucunda Türkiye’de il genelindeki atık su arıtma oranını yüzde 99’a çıkaran tek Kurum olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu oran ile AB müktesebatında öngörülen hedeflere 10 yıl öncesinden ulaştık. Arıtma tesisleri, terfi merkezleri, kollektör hatları ile sanayi kuruluşlarının atık sularını, Türkiye’de ilk olarak kurduğumuz Atık su SCADA Merkezi ile tek bir merkezden online olarak takip ediyoruz. Atık su arıtma tesislerinden çıkan çamurların bertarafı ile enerji üretimi için ‘’Çamur Yakma Tesisleri’’ kurduk.
 
Kocaelililere sağlıklı ve kesintisiz içme suyu sağlamak için barajlar vasıtasıyla kaynaklar kazandırdık. Atık suların tekrar arıtımı ile elde edilen geri kazanım suyunu, sanayi kuruluşları ve yeşil alanların sulanmasında kullanarak ekonomiye kazandırdık. Böylelikle, tatlı su üzerindeki  baskıyı azalttık.
 
Barajlar ile isale hatları üzerinde, çevreyi etkilemeden Hidroelektrik Santralleri (HES), sınırsız enerji  kaynağımız olan güneşten yararlanarak Güneş Enerji Santralleri (GES) kurduk. Bu yılın sonuna kadar enerji harcamalarımızın yüzde 43’ünü bu tesisler ile karşılayacağız.
 
Geleceğimiz olan çocuklarımız ile birlikte “Çevre ve Su Bilinci” eğitimlerimizi okullarımızda sürdürüyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız işbirliği sayesinde geçen 6 yıllık sürede onlarca okulda 30 binin üzerinde öğrenciye eğitimler verdik. Çocuklarımızın aldığı eğitimler ile su ve çevrenin korunmasında önemli kazanımlar elde ettik.
 
Bunların sonucunda bir zamanlar kirlilik nedeni ile  kokudan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi, bugün tertemiz yüzü ile bize gülüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin, İzmit Körfezi’nin dört bir tarafında yaptığı parklar, bugün çocukların neşeli kahkahalarıyla cıvıl cıvıl. Temizlenen sular ile oluşan Mavi Bayraklı plajlarda insanlar gönül rahatlığı ile yüzüyor, düzenlenen yarışmalarda kulaç atıyor. Tüm bu çabalarımızın neticesinde , sularımızda canlı türleri artarken, denizlerdeki temizliğin göstergesi olan deniz atları ve yunuslar da Körfez’imizi şenlendiriyor.
 
Yaptığımız yatırımlar hep yeraltında olduğu için görülmüyor. Ama, İzmit Körfezi ve Karadeniz sahillerimiz, Kurumumuzun yaptığı altyapı hizmetlerinin en büyük göstergesi durumunda. Çevre ve insan sağlığı için başta İzmit Körfezi olmak üzere Kocaeli’ni  7 gün 24 saat online olarak takip ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.
 
İnsan ve çevreye duyarlı bir kurum olarak, yeşil ve mavinin buluştuğu yaşanabilir bir Kocaeli için vatandaşlarımızın desteğiyle çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.
 
İSU demek, çevrenin korunması demektir. ’’Dünya Çevre Günü’’ ; insanımıza, çevremize, ülkemize, dünyamıza hayırlı olsun.           
 
                                                                        
                                                                                           Ali SAĞLIK / Genel Müdür                      
                                              
Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı

FOTOĞRAF GALERİSİ

DOKÜMANLAR

DİĞER HABERLER

 • İSU GENEL MÜDÜRÜ ALİ SAĞLIK, NÖBETÇİ EKİPLERLE BAYRAMLAŞTI
    Kocaeli'nin sağlıklı içmesuyu ihtiyacını kesintisiz karşılayan, atıksu ile yağmursuyu altyapısı ve arıtma tesislerinin düzenli çalışmalarını sağlayarak çevreyi koruyan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Ramazan bayramında nöbetçi ekipler ile önlemler aldı. İSU Genel Müdürü Ali
 • Ramazan Bayramı Mesajı
  Ramazan Bayramınızı En İçten Dileklerimle Kutlar, Tüm İslam Alemi İçin Hayırlara Vesile Olmasını Temenni Ederim.  Ali SAĞLIK - Genel Müdür
 • GELENEKSEL RAMAZAN BAYRAMLAŞMASI YAPILDI
    İSU Genel Müdürlüğü Geleneksel Ramazan Bayramlaşması, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla Kurum bahçesinde gerçekleştirildi. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürlüğünün ins
 • İSU GELENEKSEL İFTAR PROGRAMI YAPILDI
  Kocaeli’nin değişen yüzüne önemli katkı sunan, sağlıklı ve kaliteli içme suyunu vatandaşlar ile buluşturan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, kurum çalışanlarının kaynaşmasını sağlamak ve Ramazan Ayı’nın manevî atmosferi eşliğinde iftar yapmanın huzurunu, kurum çalışanlarıyla paylaşmak amacıyla d
 • İSU’NUN SON İFTARI GÖLCÜK’TE YAPILDI
    İSU Genel Müdürlüğü, her yıl kurum çalışanlarının kaynaşmasını sağlamak kurum personeli arasında birlik beraberliği pekiştirmek, iş performansına olumlu katkı sunan motivasyonu arttırmak amacıyla geleneksel olarak iftar programları düzenliyor. Genel Müdürlük, Kandıra ve Darıca İlçelerinden sonra son iftar programı, İSU Yöneticil