Altyapıda bir ihtisas kurumuyuz. İnsan sağlığı ve çevrenin korunması için modern işletmeciliğe büyük önem veriyoruz. Teknoloji alanındaki öncü bir kurum olarak bugün 780 bini aşkın abonemiz ile 2 milyona dayanan nüfusa sağlıklı altyapı hizmeti ve dünya kalitesinde içme suyu sağlıyoruz.
 
İl genelinde 4’ü ileri biyolojik olmak üzere 22 adet atık su arıtma tesisi işletiyoruz. Atık su arıtma tesislerinin yanı sıra 5 bin km’yi aşan  kanalizasyon ve yağmur suyu kollektör hatları ile terfi merkezleri işletiyoruz. Kocaeli’nin en ücra köylerine kadar, ülkemize de örnek olacak, atık su arıtma tesisleri inşâ ettik. Bunların sonucunda Türkiye’de il genelindeki atık su arıtma oranını yüzde 99’a çıkaran tek Kurum olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu oran ile AB müktesebatında öngörülen hedeflere 10 yıl öncesinden ulaştık. Arıtma tesisleri, terfi merkezleri, kollektör hatları ile sanayi kuruluşlarının atık sularını, Türkiye’de ilk olarak kurduğumuz Atık su SCADA Merkezi ile tek bir merkezden online olarak takip ediyoruz. Atık su arıtma tesislerinden çıkan çamurların bertarafı ile enerji üretimi için ‘’Çamur Yakma Tesisleri’’ kurduk.
 
Kocaelililere sağlıklı ve kesintisiz içme suyu sağlamak için barajlar vasıtasıyla kaynaklar kazandırdık. Atık suların tekrar arıtımı ile elde edilen geri kazanım suyunu, sanayi kuruluşları ve yeşil alanların sulanmasında kullanarak ekonomiye kazandırdık. Böylelikle, tatlı su üzerindeki  baskıyı azalttık.
 
Barajlar ile isale hatları üzerinde, çevreyi etkilemeden Hidroelektrik Santralleri (HES), sınırsız enerji  kaynağımız olan güneşten yararlanarak Güneş Enerji Santralleri (GES) kurduk. Bu yılın sonuna kadar enerji harcamalarımızın yüzde 43’ünü bu tesisler ile karşılayacağız.
 
Geleceğimiz olan çocuklarımız ile birlikte “Çevre ve Su Bilinci” eğitimlerimizi okullarımızda sürdürüyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız işbirliği sayesinde geçen 6 yıllık sürede onlarca okulda 30 binin üzerinde öğrenciye eğitimler verdik. Çocuklarımızın aldığı eğitimler ile su ve çevrenin korunmasında önemli kazanımlar elde ettik.
 
Bunların sonucunda bir zamanlar kirlilik nedeni ile  kokudan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi, bugün tertemiz yüzü ile bize gülüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin, İzmit Körfezi’nin dört bir tarafında yaptığı parklar, bugün çocukların neşeli kahkahalarıyla cıvıl cıvıl. Temizlenen sular ile oluşan Mavi Bayraklı plajlarda insanlar gönül rahatlığı ile yüzüyor, düzenlenen yarışmalarda kulaç atıyor. Tüm bu çabalarımızın neticesinde , sularımızda canlı türleri artarken, denizlerdeki temizliğin göstergesi olan deniz atları ve yunuslar da Körfez’imizi şenlendiriyor.
 
Yaptığımız yatırımlar hep yeraltında olduğu için görülmüyor. Ama, İzmit Körfezi ve Karadeniz sahillerimiz, Kurumumuzun yaptığı altyapı hizmetlerinin en büyük göstergesi durumunda. Çevre ve insan sağlığı için başta İzmit Körfezi olmak üzere Kocaeli’ni  7 gün 24 saat online olarak takip ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.
 
İnsan ve çevreye duyarlı bir kurum olarak, yeşil ve mavinin buluştuğu yaşanabilir bir Kocaeli için vatandaşlarımızın desteğiyle çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.
 
İSU demek, çevrenin korunması demektir. ’’Dünya Çevre Günü’’ ; insanımıza, çevremize, ülkemize, dünyamıza hayırlı olsun.           
 
                                                                        
                                                                                           Ali SAĞLIK / Genel Müdür                      
                                              
Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı

FOTOĞRAF GALERİSİ

DOKÜMANLAR

DİĞER HABERLER

 • İSU ARAŞTIRMA KÜTÜPHANESİ AÇILDI
    Kurumların ve çalışanların bilgi çağına geçiş sürecine uyum sağlaması ve varlığını devam ettirmesi ancak sürekli öğrenme; gelişmenin içselleştirilmesi ve kurum kültürü haline getirilmesi ile mümkündür. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü de, bu anlayış doğrultusunda &cce
 • GENEL MÜDÜR ALİ SAĞLIK, İZMİTLİ MUHTARLARI AĞIRLADI
    Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü Ali Sağlık, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş ve beraberindeki mahalle muhtarlarını makamında ağırladı. Yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunan Genel Müdür Ali Sağlık, “Hizmet sahamızdaki Muhtarlarımızla işbirliğine çok önem
 • KANALİZASYON VE YAĞMURSUYU HATLARI TEMİZLENİYOR
     Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, işlettiği; kanalizasyon ve yağmur suyu altyapı hatları ile menfezlerin, düzenli akışını sağlamak için kanal temizleme araçları ve küçük iş makineleriyle temizlik çalışmaları yapıyor.   İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 5600 km uzunlu
 • İSU’DAN PERSONELİNE ETKİLİ İLETİŞİM EĞİTİMİ
    Kocaeli’nde abonelerine içme ve kullanma suyu temin ederek modern altyapı hizmetleri sunan İSU Genel Müdürlüğü, hizmet verdiği müşterileri ile ilişkilerini geliştirmek için personeline eğitimler veriyor.   Doğrudan vatandaşlara yönelik hayati hizmetler sunan ve halkla İlişkilerin önemini göz önünde bulundur
 • "ATIKSU’DA YÜZDE 100 BAŞARI"
  Sektörel Kontrol Dünyası dergisi, Eylül 2018 sayısında "Su ve atıksu" kapak konusunda İSU Genel Müdürlüğü'nün, Atıksuda Yüzde 100 Başarısını işledi; Genel Müdürümüz Ali Sağlık ile röportaj yaptı.   Kocaeli’de gerçekleştirdikleri projelerle atıksu arıtma oranını yüzde 100&rsquo