Altyapıda bir ihtisas kurumuyuz. İnsan sağlığı ve çevrenin korunması için modern işletmeciliğe büyük önem veriyoruz. Teknoloji alanındaki öncü bir kurum olarak bugün 780 bini aşkın abonemiz ile 2 milyona dayanan nüfusa sağlıklı altyapı hizmeti ve dünya kalitesinde içme suyu sağlıyoruz.
 
İl genelinde 4’ü ileri biyolojik olmak üzere 22 adet atık su arıtma tesisi işletiyoruz. Atık su arıtma tesislerinin yanı sıra 5 bin km’yi aşan  kanalizasyon ve yağmur suyu kollektör hatları ile terfi merkezleri işletiyoruz. Kocaeli’nin en ücra köylerine kadar, ülkemize de örnek olacak, atık su arıtma tesisleri inşâ ettik. Bunların sonucunda Türkiye’de il genelindeki atık su arıtma oranını yüzde 99’a çıkaran tek Kurum olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu oran ile AB müktesebatında öngörülen hedeflere 10 yıl öncesinden ulaştık. Arıtma tesisleri, terfi merkezleri, kollektör hatları ile sanayi kuruluşlarının atık sularını, Türkiye’de ilk olarak kurduğumuz Atık su SCADA Merkezi ile tek bir merkezden online olarak takip ediyoruz. Atık su arıtma tesislerinden çıkan çamurların bertarafı ile enerji üretimi için ‘’Çamur Yakma Tesisleri’’ kurduk.
 
Kocaelililere sağlıklı ve kesintisiz içme suyu sağlamak için barajlar vasıtasıyla kaynaklar kazandırdık. Atık suların tekrar arıtımı ile elde edilen geri kazanım suyunu, sanayi kuruluşları ve yeşil alanların sulanmasında kullanarak ekonomiye kazandırdık. Böylelikle, tatlı su üzerindeki  baskıyı azalttık.
 
Barajlar ile isale hatları üzerinde, çevreyi etkilemeden Hidroelektrik Santralleri (HES), sınırsız enerji  kaynağımız olan güneşten yararlanarak Güneş Enerji Santralleri (GES) kurduk. Bu yılın sonuna kadar enerji harcamalarımızın yüzde 43’ünü bu tesisler ile karşılayacağız.
 
Geleceğimiz olan çocuklarımız ile birlikte “Çevre ve Su Bilinci” eğitimlerimizi okullarımızda sürdürüyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız işbirliği sayesinde geçen 6 yıllık sürede onlarca okulda 30 binin üzerinde öğrenciye eğitimler verdik. Çocuklarımızın aldığı eğitimler ile su ve çevrenin korunmasında önemli kazanımlar elde ettik.
 
Bunların sonucunda bir zamanlar kirlilik nedeni ile  kokudan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi, bugün tertemiz yüzü ile bize gülüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin, İzmit Körfezi’nin dört bir tarafında yaptığı parklar, bugün çocukların neşeli kahkahalarıyla cıvıl cıvıl. Temizlenen sular ile oluşan Mavi Bayraklı plajlarda insanlar gönül rahatlığı ile yüzüyor, düzenlenen yarışmalarda kulaç atıyor. Tüm bu çabalarımızın neticesinde , sularımızda canlı türleri artarken, denizlerdeki temizliğin göstergesi olan deniz atları ve yunuslar da Körfez’imizi şenlendiriyor.
 
Yaptığımız yatırımlar hep yeraltında olduğu için görülmüyor. Ama, İzmit Körfezi ve Karadeniz sahillerimiz, Kurumumuzun yaptığı altyapı hizmetlerinin en büyük göstergesi durumunda. Çevre ve insan sağlığı için başta İzmit Körfezi olmak üzere Kocaeli’ni  7 gün 24 saat online olarak takip ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.
 
İnsan ve çevreye duyarlı bir kurum olarak, yeşil ve mavinin buluştuğu yaşanabilir bir Kocaeli için vatandaşlarımızın desteğiyle çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.
 
İSU demek, çevrenin korunması demektir. ’’Dünya Çevre Günü’’ ; insanımıza, çevremize, ülkemize, dünyamıza hayırlı olsun.           
 
                                                                        
                                                                                           Ali SAĞLIK / Genel Müdür                      
                                              
Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı

FOTOĞRAF GALERİSİ

DOKÜMANLAR

DİĞER HABERLER

 • KURBAN BAYRAMI MESAJI
  Paylaşmanın Simgesi Olan Kurban Bayramınızı İçtenlikle Kutlar;Ülkemiz, Milletimiz Ve Tüm İslam Coğrafyası İçin Hayırlara Vesile Olmasını Rabbimden Niyaz Ederim.  Ali SAĞLIK Genel Müdür
 • İSU’NUN GELENEKSEL KURBAN BAYRAMLAŞMASI YAPILDI
    Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünün geleneksel Kurban Bayramlaşması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili M. Zekeriya Özak ve Genel Müdür Ali Sağlık’ın katılımıyla, İSU Genel Müdürlüğünün bahçesinde gerçekleştirildi. Programda konuşan Büyükşehir
 • EĞİTİMCİLER, İSU YATIRIMLARINI YERİNDE İNCELEDİ.
    Kocaeli’de içme suyu, arıtma, altyapı ve işletmecilik hizmetlerini yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, hayata geçirdiği ve vatandaşa doğrudan hitap eden yatırımları,vatandaşların yerinde görmesini sağlamak amacıyla birçok kurum ve  kuruluşa yönelik tanıtım programları düzenliyor
 • %100 ARITMA ; SIFIR KİRLİLİK
  40.3 Milyon TL’ye mal olan 21 kilometre uzunluğundaki Gebze-Darıca sahil kanalizasyon hattı ve tünel projesi tamamlandı. Böylece Körfez’e artık tek damla Atıksu akmayacak   ‘’Sıfır Kirlilik’’ hedefiyle Kocaeli’yi atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürl&uum
 • TEK KULLANIMLIK MALZEMELER ALTYAPIYA ZARAR VERİYOR
                                     Kocaeli Büyükşehir  Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 5 bin 560 kilometre  üzerinde kanalizasyon ile 550 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletiyor. Atıksu hatları ve arıtma tesisleri ile Kocaeli’yi atık