Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, yaptığı dev yatırımlar ile bir yandan şehrin altyapı ihtiyaçlarını inşa etme görevini yerine getirirken, bir yandan da altyapının sağlıklı ve verimli bir biçimde işletme misyonunu yerine getiriyor.

Su ve kanalizasyon altyapı sisteminde meydana gelen arızalar, taşkınlar, boru patlakları vb. sıkıntılar İSU ekiplerince 7 gün 24 saat esasına göre en kısa sürelerde giderilebilmesi için yoğun gayret sarf ediyor. Birçok alanda teknolojik imkanları devreye alarak Türkiye'de ilkleri gerçekleştiren İSU Genel Müdürlüğü, saha çalışmaları için de son teknolojileri kullanılır hale getirme konusunda öncülük ediyor. Kurum, İzmit'te "Mobil İş Emri Sistemi"ni devreye aldı. Sistem, ekiplerce gerçekleştirilen altyapı çalışmalarının tablet bilgisayarlar üzerinden tam otomasyon ile yapılabilmesine imkan vererek, verimlilik ve hız artışı sağlayacak.

Kanalizasyon ve içme suyu hatlarında meydana gelen arızalar için üretilen iş emirlerinin ALO 185 Çağrı Merkeziyle entegre bir biçimde çalışmakta olan Mobil İş Emri Sistemi, vatandaşlar tarafından ALO 185 Servisine gelen çağrılar, arıza bilgileri ve sayısal harita üzerinde yer koordinatları ile birlikte iş emrine dönüşmekte ve sahada görevli ustabaşının tablet bilgisayarlarına elektronik ortamda aktarılıyor. Sistem, işin tamamlanmasının ardından tekrar ALO 185 Servisinde vatandaşa geri dönüş yapılmak üzere bilgi sağlıyor.

Mobil iş emri sisteminde kullanılacak olan tablet bilgisayarlar aynı zamanda resim çekebilmekte ve çekilen resimlerde sisteme yüklenmektedir. Ayrıca, cihazlar navigasyon özellikleri sayesinde ekiplere yol tarifi yapabilmekte ve ekiplerin olay yeri adresini arayarak vakit kaybetmelerini engellemekte ve olay yerine varış süresini minimuma çekmektedir. Kocaeli İli elektronik haritası üzerinde yaklaşık 6.879 önemli binanın (okul, cami, alışveriş merkezi, vb.) harita üzerinde gösterimi ile de arıza olan yerin doğru tarif edilebilmesi de sağlanmakta. İşin tüm yapım aşamaları sorumlu yöneticiler tarafından bilgisayar ortamında izlenebilmekte ve sahada görev yapan tüm ekipler harita üzerinde takip edilebilmektedir. Ekiplerin olay yerine varışları, işe başlama saatleri ve GPS koordinatları kayıt altına alınmakta, ayrıca, arıza bildirilen yerde bulunan altyapı bilgileri de arıza bildirimi yapıldığında görülebilmekte.

Arıza kaydının ALO 185 servisine ne zaman geldiği, olay yerine ne zaman varıldığı, hangi saatte kim tarafından keşif yapıldığı, arıza durumu hakkında fotoğraflı olay yeri detayları, bakım ve/veya onarıma ne zaman başlandığı, hangi malzemelerin ve araçların hangi miktarda kullanıldığı, üst yapıda meydana gelen tahribatlar, işin ne zaman bitirildiği, hangi ekip tarafından ne kadar iş yapıldığı bilgileri bilgisayar ortamında kayıt edilmekte. Bu sayede ekiplerinin çalışmaları için ortalama arıza giderme süreleri de tespit edilebilecek; performans artışı sağlanacak ve Kurumun işgücü verimliliği yükseltilecektir. Sistem her aşamada denetim imkanı sağladığı için, insan hatalarından kaynaklanan zaman kayıpları, gereksiz araç kullanımı ve malzeme israfının önüne geçilecek, çok daha hızlı, etkin ve verimli bir işletmecilik sağlanabilecek. Pilot bölge olarak İzmit'te başarılı bir şekilde uygulanan Mobil İş Emri Sistemi, daha sonra bütün İl geneline yaygınlaştırılacak.

FOTOĞRAF GALERİSİ