Kocaeli’ne su temin eden en önemli su kaynağı Yuvacık Barajıdır. Barajdan elde edilen su Yuvacık İçme Suyu Arıtma Tesisinde dünya standartlarında arıtılarak, şehre verilmektedir. Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir hızla büyüyen ve gelişen Kocaeli’nin su ihtiyacı her geçen gün artmakta olup, Genel Müdürlüğümüz şehrin ihtiyaç duyduğu suyun temin edilebilmesi için gerekli tedbirleri almakta ve yatırımlarını bu doğrultuda gerçekleştirmektedir.
 
Kocaeli 8-10 yıllık dönemlerde yağışların mevsim normallerinin çok altında gerçekleşmesinden kaynaklanan kuraklıkla karşılaşmaktadır. Benzer bir kuraklık 2006 yılının son aylarında yaşanmış ve Yuvacık Barajı yetersiz kaldığından şehir su sıkıntısı ile karşılaşmış ve 20 gün süreyle şehre dönüşümlü su verilmek zorunda kalınmıştır. Ancak, 2007 yılında, Sapanca Gölü’nden su temin etmek üzere, özverili bir çalışma ile 7 ay gibi kısa bir sürede 21 km terfi hattı inşa edilerek, Göl’ün suyu Yuvacık İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılmış ve Sapanca Gölü Yuvacık Barajı’nın sigortası haline getirilmiştir.
 
Bu yatırımla suyunu kullanma imkanını elde ettiğimiz Sapanca Gölü’nün 1 metre yüksekliğindeki suyu Yuvacık Barajı’nın hacmi olan 50 milyon m3’e denk gelmektedir. 1,12 milyar m3 hacmi olan Sapanca Gölü’nün 120 – 136 milyon metreküp su verimliliği bulunmakta olup, Yuvacık Barajı’ndaki su durumuna göre gerekli görüldüğü durumlarda Göl’den su alınmaktadır.
 

FOTOĞRAF GALERİSİ