Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Sakarya Ballıkaya Barajı ile Sakarya ve Kocaeli illerinin yılda 189,22 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin edilecektir.
 
Baraj inşaatında sona gelinmiş olup, çalışmalar tamamlanma safhasındadır. İçmesuyu isale hattı ve içmasuyu arıtma tesisinin projeleri tamamlandı.
 
Ballıkaya Barajı, hem Sakarya hem de Kocaeli’ye hizmet sunacak. Kocaeli’ye yüzde 42 oranında olmak üzere 79,47 milyon m3 su tahsis edildi.
 
Devlet Su İşleri barajın yapımını tamamladıktan sonra işletmesini Sakarya SASKİ ile Kocaeli İSU Genel Müdürlükleri üstlenecek.
 
Yemyeşil dağların arasından süzülerek temiz bir şekilde Mudurnu Deresi’nden akan su, 98 metre gövde yüksekliğine sahip olacak Ballıkaya Barajı’nda toplanacak. 189,22 milyon metreküplük dev bir su depolama hacmine sahip olacak tesis ile iki şehir için de önemli bir içmesuyu kaynağı oluşturulmuş olacak. Dev projenin tamamlanması ile birlikte Sapanca gölü üstündeki su baskısı kalkacaktır.
 
Ballıkaya Barajı, ayrıca ilerleyen dönemlerde hidroelektrik santrali kurularak enerji üretilmesine de imkân sağlayacak şekilde inşa ediliyor.